Úvod»Aktuálně

Aktuálně z našeho ateliéru

 

Rozhodli jsme se, že budeme na našich stránkách pravidelně zveřejňovat novinky z naší dílny. Stále pracujeme na nových nástrojích, nových modelech, zkoušíme nové techniky a postupy. Čas od času za námi také přijde zákazník, který přinese k certifikaci obzvláště zajímavý nástroj původem z naší dílny.

Je to velmi vzrušující podívat se do rodinného archívu a zjistit například, že nástroj, který k nám přináší japonský zákazník byl vyroben před padesáti lety a prodán do Švýcarska. Osudy nástrojů, které jsou vyráběny v našem ateliéru už po čtyři generace jsou někdy opravdu spletité. Vždy je to ale krásný moment, když vidíme, že nástroj, který vyrobili naši předci před půl stoletím nebo třeba i před sto lety i dnes ohromuje svého majitele jedinečným zvukem a zpracováním.

Proto jsme se rozhodli, že vám touto formou přiblížíme některé z těchto příběhů, naše nové nápady, poslední práci atd. Rádi bychom, aby tak naši zákazníci měli blíže k naší práci. Také zde budeme zveřejňovat fotografie nejnovějších nástrojů, abyste jste si mohli prohlédnout jak se vyvíjí naše zpracování a viděli jak probíhá stavba nástroje v naší dílně.

  • Nejnovější nástroje z ateliéru AVH

    Začátkem tohoto roku jsme dokončili violu na míru a nyní dokončujeme housle a začali jsme pracovat na kontrabasu podle nového modelu, který jsme vyvíjeli poslední dva roky. Před dvěma lety jsme se rozhodli, změnit konstrukci našich kontrabasů.

    Dříve jsme vyráběli podle klasického Grancini modelu, který vznikal ve spolupráci A. V. Hoňka s legendárním českým kontrabasistou Františkem Poštou. Ovšem od 17. století, kdy byly první takové nástroje vyráběny v rodině Paola Granciniho se technika hry na kontrabas podstatně změnila.

    Jakub sám hraje na kontrabas, a tak osobní zkušenosti hráče na kontrabas a konzultace s předními českými kontrabasisty, nám pomohly k tomu, abychom udělali zásadní změny hráčům přímo šité na míru. Zásadním změnou je klenutá zadní deska, narozdíl od dříve používané ploché. Tvar korpusu a jeho rozměry jsou též pozměněny. Korpus je delší a užší a to hlavně v horních partiích, což umožňuje zmenšit vzdálenost mezi hráčovým hrudníkem a levou rukou na hmatníku. Hraní zejména ve vyšších polohách je tak mnohem snazší, což ocení hráči při technicky náročných pasážích, zejména při sólové hře. Desky samotné jsou nyní více klenuté a více se tak jejich klenba podobá houslové. Všechny rozměry kontrabasu jsou více či méně trojnásobkem houslí.

    Věříme, že s těmito změnami, nejen svou stavbou, ale i zvukem, se naše kontrabasy hrdě zařadí do houslové rodiny smyčcových nástrojů. Na fotografiích můžete vidět první kontrabas, který nyní stavíme podle tohoto modelu. Materiál, který se nám podařilo zakoupit na tento nástroj je výjimečné kvality. Byl skladován přes čtyřicet let a svými rozměry nám umožňuje postavit obě desky ze dvou kusů a to s vysokou klenbou, dle našeho modelu. Myslíme si, že kombinací výroby dle nového modelu a z takto výjimečného materiálu vznikne opravdu jedinečný nástroj.